Půjčujete peníze?



Je jen málo věcí, co dokáže narušit rodinné vztahy. Vztahy mezi rodiči a dospělými dětmi, ale i partnerské vztahy. A jednou z těchto věcí jsou peníze. Můžete se snažit vychovávat své děti jak nejlépe umíte, ale stejně může nastat moment, kdy vidíte, že se řítí pomalu do záhuby, protože neumí hospodařit s penězi. Zprvu se jim můžete snažit pomoct, poskytnout radu a nezřídka i finanční půjčky, o kterých už možná dopředu víte, že vám je nikdy nesplatí. Je ale otázka, poskytovat opravdu svým dětem tyto výhody? Vždyť tohle je nenaučí samostatnosti a hlavně zodpovědnosti za jejich vlastní činy. Nehledě na to, že nikdo nemá bezedný měšec Hypotekybezregistru a takovéto nesplácené půjčky by brzy mohly přivést do problémů i vás.

peníze

Jak se teda zachovat, pokud se mé vlastní dítě dostane do problémů? Při prvním problému můžete situaci rozumně probrat, zjistit, kde vznikl problém a s přimhouřením oka i finančně vypomoct, ale rozhodně vyžadovat splácení půjčky a právo kontrolovat výdaje a mít přehled o finanční situaci. Co však, když syn či dcera peníze z půjčky utratí, ke splácení se nemá a za čas si přijde pro další půjčku?

peníze

Jednoznačně říci ne! Z každého problému a finančních potíží se máme poučit a pokud se děti, i když říkáme děti, jsou to už dospělí lidé, a musí se naučit zodpovědnosti za svůj další život a za své kroky. Netahejte své děti podruhé ze stejných problémů. Evidentně se poprvé nepoučily, tak proč doufat, že se tak stane podruhé? Přijdete o své peníze a děti se nenaučí nic. Nechejte je klidně hrábnout si na dno, můžete poskytnout rady, ale pokud vás nepřesvědčí o své finanční gramotnosti, nepůjčujte jim peníze, byl by to jen nekonečný boj s větrnými mlýny. Místo toho s nimi proberte jejich finanční situaci proberte jejich příjmy a výdaje a otevřete jim oči, aby věděli jasně, co si mohou a co si nemohou dovolit.