Zvířecí srst je dokonalý přírodní materiál a když uchopíte chomáč vypadaných kočičích nebo psích chloupků a jemně s nimi posunete prstem po podlaze nebo po dlani, vytvoříte kulatý nebo podlouhlý či oválný žmolek. Jestliže byste měli těch chlupů k dispozici více, žmolky vytvoří souvislou hmotu, toto dobře znají právě majitelé osrstěných domácích mazlíčků, kteří po nich uklízí pelíšky, čalounění a koberce.
Na tomto principu je založeno plstění, je to tedy seskupení mnoha zvířecích chlupů a nejčastěji se k tomuto účelu využívá střižená ovčí vlna. A říká se, že když se něco plstí, tak se to zacuchává a žmolkuje.
Budete-li nakupovat plstění, počítejte s tím, že se nejedná o tkanou látku na tkalcovských stavech, ale něco na zcela odlišném principu. Podle toho také plstění vypadá a podle toho se pak také využívá. Ale nemějte obavy, že se jedná o žmolky nečisté, z vypadané srsti, obalené prachem, co se válí někde v koutku na podlaze, jde o technologický postup, kdy je ovčí rouno zpracováno podle patřičných norem a na závěr také obarveno.
Z plsti si pak můžete vytvořit dámskou kabelku, dětské bačkůrky, různé figurky a mnoho dalších dekorativních předmětů. Plstění je vhodné i pro děti, do výtvarných kroužků nebo na domácí hraní, podporuje kreativitu, prostorové vnímání a manuální zručnost. A chcete-li dětem udělat radost a vybavit je do života citem pro krásu a řemeslnou dovedností, veďte je cílevědomě k nějaké tvůrčí a zodpovědné práci, kam tvorba s plstěním určitě patří. V podobném duchu je to i s papírovými vystřihovánkami anebo s mechanickými stavebnicemi, kam patří například legendární český výrobek – stavebnice Merkur.
A nezapomeňte, že i plstění bývá vhodným dárkem pod vánoční stromek nebo k narozeninám či jmeninám. Je to rozhodně lepší volba, než elektronika a počítačové hry, které bývají vedené vesměs v destruktivním a negativně laděném směru.